Het referendum op de Krim heeft zondag vrijwel alleen maar kiezers getrokken die vóór aansluiting bij Rusland hebben gestemd. Hiermee komt ook de internationale isolatie van Rusland een stap dichterbij.
95,5 procent van de inwoners van de Krim wil dat het autonome schiereiland in Oekraïne onderdeel wordt van Rusland. Dat is het voorlopige resultaat van het referendum nu de helft van de stemmen is geteld, zo heeft de referendumcommissie zondagavond aan Russische media laten weten.
Krimpremier Sergej Aksjonov liet via Twitter weten dat 3,5 procent van de stemmers liever aangesloten bij Oekraïne blijft. 1 procent van de stemmen was volgens hem ongeldig.
Maandag verzoek om aansluiting bij Rusland
Het voorlopige resultaat is allesbehalve verrassend, aangezien 58 procent van de inwoners van de Krim Russischsprekend is en minderheden zoals de Krimtataren juist van plan waren het referendum te boycotten.
Eerder op de avond liet Aksjonov al weten dat een delegatie van de Krim maandag naar Rusland vliegt om president Vladimir Poetin officieel om inlijving bij Rusland te vragen. Die meldde daarop al het verzoek te zullen inwilligen.
"We zullen alles zo snel mogelijk doen als wettelijk gezien mogelijk is'', zei hij tegen persbureau Interfax. Ook liet hij weten dat de Russische roebel vanaf volgende week een wettig betaalmiddel op de Krim wordt op de Krim. De Oekraïnse Grivna zal nog ongeveer een half jaar kunnen worden gebruikt.
VS en Europese Unie erkennen uitslag niet
De Europese Unie en de Verenigde Staten weigeren de uitkomst van het referendum te erkennen. De volksraadpleging voldoet niet aan internationale wetten, lieten zij eerder weten.
De Russische president Vladimir Poetin claimde zondagavond in een telefoongesprek met de Amerikaanse president Barack Obama dat het referendum wel degelijk legitiem is. Hij vergeleek de situatie met Kosovo, dat zich in 2008 eenzijdig afsplitste van Servië. Ondanks hun meningsverschil heeft het tweetal afgesproken samen op zoek te gaan naar een manier om Oekraïne te stabiliseren, aldus Poetin.
Verder had Moskou nog kritiek op de autoriteiten in Kiev. Die zouden namelijk grote moeite hebben om ultranationalisten en radicalen die onschuldige burgers (onder wie Russischsprekenden) terroriseren, een halt toe te roepen, zei de president.
VS willen snel sancties
Rusland moet de komende dagen rekening houden met sancties en internationale isolatie die schadelijk is voor de Russische economie, zo lieten de Verenigde Staten zondag weten. Washington dreigt al langer met maatregelen vanwege de Russische inmenging op de Krim, maar volgens een woordvoerder van het Witte Huis komen de sancties nu wel heel dichtbij.
,,We zetten de Russen zoveel mogelijk onder druk om het juiste te doen", vertelde de overheidsfunctionaris. De Amerikanen werken onder meer aan een zwarte lijst van Russen van wie de tegoeden bevroren worden en visummogelijkheden worden beperkt.
Ook de Europese Unie denkt na over zo'n lijst. ,,Kiest Poetin ervoor zichzelf verder te isoleren, zijn economie meer te schaden, de Russische invloed in de wereld verder te verminderen, of gaat hij doen wat hij moet doen?", aldus de zegsman.
Dit artikel is oorspronkelijk verschenen op z24.nl